Drinkable Rivers, Drinkbare Rivieren
Gemma Brinkhuis, Fractievoorzitter ‘Vrienden van de Berkel’
‘Drinkable Rivers, Drinkbare Rivieren’ is een projekt van Li An Phoa, een activist voor schoon water.
Wereldwijd loopt ze met betrokken burgers en beleidsmensen langs rivieren om aandacht voor schoon water te vragen. Ze inspireert veel mensen om in 2050 schoon water te hebben.
In 2024 heeft ze meegelopen van de bronnen van de Berkel in Duitsland naar de monding in Zutphen. Ook was er vorig jaar de wandeling langs de Oude IJssel, de Aa strang en de Bocholter Aa.
Dit jaar was de Boven Slinge aan de beurt.
Kijk voor meer info en verhalen op www.drinkablerivers.com
Wandeling ‘Drinkbare Slinge’ op 8 juli j.l.
Na vorig jaar de wandeling langs Oude IJssel, Aa Strang en Bocholter Aa voor het project Drinkbare Rivieren-Drinkable Rivers te hebben georganiseerd heeft Stef Beumer dit jaar als vervolg een 3-daagse wandeling langs de Boven Slinge uitgezet, van Doetinchem, langs de monding in de Oude IJssel bij Gaanderen, naar de bronnen bij Gescher, om het stroomgebied van de Oude IJssel compleet te maken.
In 2024 heb ik langs de Berkel meegelopen vanaf de grens met Duitsland naar Zutphen, maar het laatste Duitse stukje per kano de grens over gepeddeld.
Het was toen een wisselende grote groep mensen met onderweg veel leuke en interessante gesprekken.
Schoolkinderen namen iedere dag watermonsters. Er waren ook gesprekken met belanghebbenden georganiseerd zoals bv Vitens, boeren en Marke leden.
De Boven Slinge wandeling biedt ook uitgebreide achtergrond informatie op de website, veel interessante geologie en historie (zie www.aa-ijssel-2050.com).
Ik heb etappe 2 gelopen: van Aalten naar Oeding. Op 8 juli om 9 uur begon de wandeling op het station in Aalten. Er was ook een groepje fietsers, maar we waren met 8 deelnemers voor de wandeling van Aalten naar Oeding.
Li An Phoa was er bij de officiële start zoals altijd met een mooi, inspirerend woordje over het belang van dit project.
We liepen door het mooie Achterhoekse landschap zoveel mogelijk langs de Boven Slinge.

Het was voor mijn gevoel de heetste dag van dit jaar en dat kwam omdat we ook een groot deel over verharde wegen in de stralende zon moesten lopen…
Het mooiste deel was wel in Bekendelle met de kronkelende Boven Slinge:
Hier is een mooie, bijna natuurlijke vispassage:
En dan pauze bij Berenschot’s Watermolen waar we wel aan toe waren.
Daar was een bijzondere vispassage, een zogenaamde ‘De Wit’.
Er was te weinig ruimte voor een natuurlijke passage daarom deze kunstmatige: 36 hokjes waar ze doorheen moeten zwemmen in verschillende stroomsnelheden.
Ergens zit er een camera zodat er wel een monitoring kan plaatsvinden. Er zijn door WRIJ mensen al verschillende bijzondere vissen gemeld. Jammer dat wij burgers niet mee kunnen kijken.
En dan thuis een heerlijke duik in onze poel en nog even een verslagje schrijven:

























































































































